Po latach malowania obrazów abstrakcyjnych, których ekspresja zawarta była w gęstej materii i znakach niczym zakodowane pismo znalazłam nową drogę. Tą nowa drogą okazał się dla mnie świat, gdzie zaciera się granica między tym co abstrakcyjne, a przedstawiające, symboliczne, czytelne a tym co podświadome.

Próba zrozumienia porządku kosmicznego, ukrytej natury rzeczy, wielu pytań bez odpowiedzi była inspiracją dla twórczości od pierwszych jej śladów w najodleglejszych epokach po dziś. Symbole są takim samym dziedzictwem kultury jak i obiekty materialne. Mowa symboli to rodzaj wyrafinowanej i wypracowanej przez wieki komunikacji. Symbol okazał się niezbędnym elementem języka wyrażającego idee, treści metafizyczne, filozoficzne, intelektualne, jest więc istotnym elementem kultury.

MARIOLA JAŚKO – w latach 1989-94 studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1994 r. uzyskała dyplom w Pracowni Malarstwa u prof. Adama Wsiołkowskiego. W 1995 r. otrzymała I nagrodę „Promocje 94″ – Legnica. W latach 1998/99 uzyskała stypendium amerykańskiej Fundacji Pollock-Krasner.

Uprawiała malarstwo, łącząc abstrakcję i symbolizm aktualnie na skutek poszukiwań nowej drogi skłania sie w kierunku surrealizmu lecz równiez z elementami symboliki. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, min. w Bonn, Budapeszcie, Birmingham, Seulu.

Zorganizowała wystawy indywidualne w Galerii Pryzmat w Krakowie (1994), w Państwowej Galerii Sztuki w Legnicy „Promocje 94″ (1995), w Galerii Artemis w Krakowie (1999), Galerii Effelsberg, Königswinter, Niemcy (1999), Atelier H.P. Braun, Frankfurt n. Menem, Niemcy (2003), Galerii Zapiecek w Warszawie (2004), Galerii 2 Światy w Krakowie (2006, 2008), Galeria Autorska Jana Siuty (2011) Kraków, Galeria Dedo (2012) Kraków , Galeria Autorska jana Siuty (2012).

Obecnie wspólpracuje z galerią Kersten w Krakowie.

copyright Mariola Jaśko 2012. All rights reserved